Grudzień to najbardziej magiczny miesiąc. I wiem, że w tym czasie najbardziej lubimy dekorować mieszkanie, sprzątać i przygotowywać się do Świąt. Ale powinniśmy też znaleźć chwilę dla siebie. Wieczór z gorącą czekoladą, ciepłym kocem, ukochaną osobą obok siebie i filmem z magicznym klimatem brzmi nieźle, prawda? Poniżej znajdziecie moją listę 10-ciu najpiękniejszych świątecznych filmów, które koniecznie musicie zobaczyć!
15 najlepszych świątecznych filmów!
Randki od święta (2020)

„Sloane (Emma Roberts) i Jackson (Luke Bracey) nienawidzą świąt. Są singlami i zawsze kończą przy stole dla dzieci albo z żenującą osobą towarzyszącą na karku. Zrządzeniem losu tych dwoje nieznajomych poznaje się w wyjątkowo nieudane Święta Bożego Narodzenia. Wówczas postanawiają oni, że będą swoimi partnerami od święta przez następny rok. Wspólna niechęć do świąt i deklarowany brak zainteresowania sobą nawzajem sprawiają, że są dla siebie idealnymi osobami towarzyszącymi. Prowadzi to do przezabawnych i prowokatorskich wygłupów. Gdy jednak rok pełen absurdalnych obchodów świąt dobiega końca, Sloane i Jackson odkrywają, że podoba im się wspólne robienie znienawidzonych rzeczy.”
Święta nie na bogato (2019)

„Po śmierci żony popularny nowojorski DJ radiowy Rush Williams (Romany Malco) rozpieszczał czwórkę swoich dzieci do granic możliwości. Niefortunny zbieg okoliczności sprawia, że Rush traci pracę właśnie wtedy, gdy dzieci przygotowują listy kosztownych prezentów, które chciałyby dostać pod choinkę. Producentka Rusha, Roxy Richardson (Sonequa Martin-Green), i ciocia Jo (Darlene Love) chcą pomóc mu kupić inną stację radiową, dzięki czemu Rush mógłby uniknąć przerwy w karierze. Jednak aby ten plan się ziścił, on sam i reszta rodziny muszą zacisnąć pasa i zacząć żyć skromniej. Wzruszająca historia o ojcu, który ponownie nawiązuje więź ze swoimi dziećmi i otwiera serce na miłość, a wszyscy razem zaczynają rozumieć, że w życiu liczą się ludzie, a nie stan konta.”
Miłość na gwiazdkę (2017)

„Molly (Nicky Whelan) i Jared (Josh Kelly) nie przepadają za Bożym Narodzeniem. Oboje pragną uciec przed świątecznym rozgardiaszem. Niestety, przez przypadek trafiają do pensjonatu, który specjalizuje się w urządzaniu Gwiazdki dla gości. Zmuszeni pozostać w tym miejscu, Molly i Jared z czasem bardzo zbliżają się do siebie i odkrywają, że Boże Narodzenie to najpiękniejszy czas w roku.”
Uwierz w święta (2015)

„Riley Vance (Shenae Grimes-Beech) od dłuższego czasu boryka się z problemami finansowym, gdy nagle dostaje pracę w charakterze asystentki bogatego przedsiębiorcy Williama Younga (Steve Lund). Mężczyzna, który ma opinię zbuntowanego chłopca, odziedzicza po zmarłym ojcu firmę. William, będąc pod presją zarządu, postanawia zamknąć fabrykę zabawek tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Riley przekonuje mężczyznę do odwiedzenia miasta i ponownego przemyślenia tej decyzji.”
Kochajmy się od święta (2015)

„Cooperowie wiedzą doskonale, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Nestorzy rodu (John Goodman i Diane Keaton) starają się ukryć przed dziećmi nadchodzący rozwód, przynajmniej do czasu aż wszyscy wyleczą się ze świątecznej gorączki. Hank (Ed Helms), którego kolejne porażki przyprawiły o nawyk nerwowego chrumkania, rozwód ma już za sobą, a teraz sen spędzają mu z powiek poszukiwania pracy. Uwikłana w romans z żonatym mężczyzną Eleanor (Olivia Wilde) drepcze po własnych śladach na lotnisku, bo każde spotkanie z matką to dla niej obietnica wykładu o życiu i związanych z nim powinnościach. Czarna owca familii, kleptomanka Emma (Marisa Tomei), jest trenerem rozwoju osobistego, co szybko okazuje się sublimacją normalnych relacji z innymi ludźmi. Każdy czegoś się wstydzi i przed czymś ucieka, wszyscy wydają się zmęczeni, nieufni, odgrodzeni od świata wysokim murem. Oczywiście, zatroskani scenarzyści podrzucą bohaterom szansę na odkupienie win przy świątecznym stole. I jak nietrudno się domyślić, będziecie potrzebować chusteczek, gdy wreszcie im się uda.”
Holiday (2006)

„Amanda (Cameron Diaz) i Iris (Kate Winslet) , dwie piękne dziewczyny mające problemy z facetami. Jedna zerwała z chłopakiem, druga jest zakochana bez wzajemności w koledze z pracy. Obie wpadają na pomysł spędzenia świąt w jak najbardziej odległym zakątku i znajdując swoje oferty w sieci, wymieniają się domami. Iris jedzie do Los Angeles, Amanda natomiast spędzi czas na angielskiej wsi. Oczywiście żadna z nich nie pozostanie samotna zbyt długo, bo jak to w komedii romantycznej, tuż za rogiem zawsze czai się nowa miłość.”
Seria Listy do M. (2011, 2015, 2017)

„Jak przystało na cykl, którego wszystkie odcinki rozgrywają się w Wigilię Bożego Narodzenia, „Listy do M.” dbają o poszanowanie tradycji. Jedyna rozgłośnia radiowa w stolicy to wciąż Radio Zet, jedyna galeria handlowa to Arkadia, a Tomasz Karolak nadal jest najmniej sumiennym Świętym Mikołajem w dziejach kina. Tym razem jego bohater Mel – zamiast wsłuchiwać się w prośby podekscytowanych dzieciaków – przemierza wraz z synem Warszawę i okolice w poszukiwaniu niewidzianego od lat wyrodnego ojca. W tym czasie Karina (Agnieszka Dygant) i Szczepan (Piotr Adamczyk) próbują odnaleźć się w rolach dziadków, policjant Gibon (Borys Szyc) ugania się za przestępcami i Karoliną (Magdalena Różczka), zaś Rafał (Filip Pławiak) wzdycha do Zuzy (Katarzyna Zawadzka). Warszawa wygląda jak Londyn, a z głośników płyną dźwięki amerykańskich szlagierów o jemiole, choince i pocałunkach.”
To właśnie miłość (2003)

„10 historii, z których każda ma swój początek i koniec i każda pokazuje miłość w innym wydaniu. Bohaterowie opowieści ulegają przedświątecznemu nastrojowi, który sprzyja wyzwalaniu cieplejszych uczuć.”
To wspaniałe życie (1946)

„George Bailey popada w tarapaty finansowe, co skutkuje poważnym załamaniem nerwowym. Z opresji ratuje go anioł stróż, który pokazuje mu jak świat wyglądałby bez niego.” Ogromnie wzruszająca historia, która chwyta za serca.
Cud na 34. ulicy (1947)

„Sieć sklepów Macy’ego organizuje coroczną przedświąteczną paradę. Z powodu niedyspozycji zatrudnionego Św. Mikołaja, zaangażowany zostaje sympatyczny staruszek, Kris Kringle, który utrzymuje, że jest prawdziwym Świętym Mikołajem. Doris Walker, odpowiedzialna za marketing i promocję nowojorskiego sklepu Macy’ego, wychowuje córkę, Susan, w przekonaniu, że wszystkie mity i legendy są nieprawdziwe, a także podważa istnienie Świętego Mikołaja. Fred Gailey, początkujący prawnik oraz sąsiad Doris, próbuje dziewczynce przywrócić trochę dziecięcej naiwności oraz zbliżyć się do pani Walker. Fred wspólnie z Krisem Kringle postanawiają dotrzeć do serc Doris i Susan i sprawić, by uwierzyły w magię Bożego Narodzenia.”
Cztery gwiazdki (2008)

„Wszyscy znamy traumę świąt rodzinnych i niejeden co roku marzy, by od niej uciec. Bohaterom „Czterech gwiazdek” zazwyczaj się to udaje, Kate i Brad tworzą bowiem związek idealny. Są młodzi, ładni, dobrze zarabiają, nie mają dzieci i innych zobowiązań kojarzonych z formalnymi relacjami. W święta zamiast na nudne rodzinne nasiadówy latają do ciepłych krajów, wymyśliwszy odpowiednią ściemę mającą usprawiedliwić ich familijną absencję. Nie inaczej miało być w tym roku, ale pech chce, że warunki atmosferyczne uniemożliwiają wylot na wymarzone Fidżi. Dodatkowo na lotnisku łapie ich ekipa telewizyjna, no i jak teraz uciec przed konfrontacją z rodziną, skoro wszyscy już wiedzą, że tym razem nici ze świątecznego szycia ubrań dla sierot w Chinach czy dożywiania biednych w Indiach. Postawiona pod ścianą para zmuszona jest odwiedzić swoją mało kochaną familię, a ponieważ oboje pochodzą z rozwiedzionych rodzin, do odwiedzenia mają aż cztery domy. Jak się nietrudno domyślić, każda kolejna wizyta to odpowiednio większa katastrofa.”
Czekając na cud (2004)

„Film ukazuje splatające się historie kilkorga mieszkańców Manhattanu, którzy w okresie bożonarodzeniowej gorączki zmuszeni są do stawienia czoła życiowym problemom. Dzięki niewielkiej wzajemnej pomocy odkrywają na nowo znaczenie Świąt Bożego Narodzenia.”
Magiczne święta (1985)

„Nadchodzą święta Bożego Narodzenia. Dla rodziny Graingerów to bardzo trudny czas. Jack Grainger został właśnie zwolniony z pracy. Jego żona Ginny, aby utrzymać rodzinę, pracuje całymi dniami w miejscowym supermarkecie. Ich dzieci, Abbie i Cal, słyszą codziennie kłótnie rodziców, dotyczące ich sytuacji materialnej. Pomimo problemów Jack i dzieci nie poddają się zwątpieniu i zachowują radosnego, świątecznego ducha. Jedynie Ginny nie wierzy w moc świąt. W tej sytuacji pomóc może tylko zesłany z nieba anioł Gideon.”
Opowieść wigilijna (2009)

„Ponadczasowa opowieść na podstawie książki Charlesa Dickensa. Głównym bohaterem jest stary skąpiec, Scrooge, który musi stawić czoła trzem duchom Świąt Bożego Narodzenia. Każdy z nich prezentuje osobny okres czasu – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, tak aby w sercu skąpca z powrotem zagościła życzliwość. Duchy przypominają mu, jakim był prawym człowiekiem dawniej, jak wygląda współczesny świat, co się stanie, gdy bohater nie będzie dążyć, by stać się lepszym człowiekiem. W najbardziej radosny dzień roku Scrooge zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest jego osobowość.”
Renifer Świętego Mikołaja (1989)

„Jest to czarująca, pobudzająca wyobraźnię świąteczna opowieść o poświęceniu, sile przyjaźni i cudownej więzi łączącej ośmioletnią dziewczynkę i rannego renifera. Jessica Riggs gra w szkolnym przedstawieniu rolę anioła. Zrządzeniem losu staje się prawdziwym aniołem stróżem, gdy znajduje w lesie rannego renifera. Przekonana, że należy on do zaprzęgu Świętego Mikołaja, Jessica opiekuje się nim, by wyzdrowiał i mógł bezpiecznie wrócić do domu. Lecz zanim uda jej się wcielić plan w życie, odkrywa, że jej ojciec ma całkiem odmienne zamiary. Czy Jessica zdoła pomóc swemu rogatemu przyjacielowi odnaleźć drogę do Świętego Mikołaja przed Gwiazdką? „
Opisy filmów: FilmWeb
Jeśli spodobała Ci się moja lista świątecznych filmów, zostaw serduszko! A może masz swoje ulubione filmy, które polecasz obejrzeć w grudniu? Koniecznie daj znać!
