Nadeszła jesień. Czas, kiedy wieczory stają się ciemne, ponure i długie. Ale wcale nie muszą takie być! Odrobina magii może sprawić, że pokochasz tę porę roku 😉 Ciepły koc, aromatyczna herbatka i nastrojowe światło świecy, bądź malutkich lampeczek. To właśnie światło potrafi stworzyć największy nastrój. Portale społecznościowe przepełnione są zdjęciami, na których są świece i bokehy. I wcale się nie dziwię! Taki klimatyczny nastrój potrafi zmienić samopoczucie. Ale co to są bokehy?

Co to są bokehy?
Bokeh, czyli najprościej rozmycie. W fotografii jest to sposób oddawania nieostrości obiektów, znajdujących się poza głębią ostrości. Chodzi o to, żeby uzyskać jak najbardziej rozmyte tło, podczas gdy pierwszy plan pozostaje ostry.
Bokeh naturalny
Możemy uzyskać go najczęściej na zewnątrz podczas sesji w plenerze, np. przy zachodzącym słońcu. Kiedy chcemy uzyskać ostrość konkretnego przedmiotu, całkowicie się na nim skupiamy i wyodrębniamy jego największe szczegóły. Nasze tło samoczynnie się rozmywa, a promienie zachodzącego słońca tworzą kółeczka, czyli bokehy.

Bokeh sztuczny
Wytworzony poprzez sztuczne światło, a mianowicie lampki lub świece. Z reguły wtedy wykonujemy takie zdjęcia w domu, ustawiając źródło światła w odpowiedniej odległości od głównego obiektu 😉 Jednak możemy go uzyskać również na zewnątrz, poprzez lampy uliczne, czy światła samochodów.

Jak uzyskać bokehy?
Jeśli chcemy uzyskać jak najbardziej rozmyte tło, musimy ustawić przysłonę na jak najniższą wartość. Przysłona oznaczona jest na obiektywie za pomocą literki F i informuje nas ile światła wpadnie do naszego obiektywu podczas robienia zdjęcia. Jeśli mamy ustawioną najniższą wartość, to znaczy, że przysłona jest maksymalnie otwarta, a tym samym nasze zdjęcie jest jasne, wpuszczając dużo światła. Aby uzyskać rozmyte tło, musimy pamiętać, aby nasz pierwszy plan był wyraźny.
Najniższa wartość F w obiektywie, którego używam wynosi F1.7 (nie jest to zachwycająca wartość, lecz można już uzyskać ciekawy efekt).
Wybierz swojego głównego bohatera, którego będziesz fotografować i ustaw go w miarę możliwości tak, aby padało na niego źródło światła, np. z okna. Kawałek za nim rozłóż włączone światełka. Aparat ustaw w tryb manualny i w miarę możliwości jak najbliżej głównego obiektu (zależy to od parametrów obiektywu). Ostrość ustaw na obiekt, pokręć przysłoną i zobacz, jak zmieniają się Twoje światełka. Praktyka czyni mistrza! Im więcej się pobawisz, tym więcej zrozumiesz 😉
Bokehy w kształtach
Zapewne niejednokrotnie widziałaś/eś na zdjęciach magiczne bokehy, a w dodatku w kształcie liści, gwiazdek, czy serduszek. Wystarczy, że na kartce papieru wytniesz dowolny kształt i przyłożysz do obiektywu (za pomocą gumki recepturki możesz zamocować kartkę).


Efekt bokeh przed obiektywem
To jeszcze nie koniec zabawy z bokehami 😉 Do tej pory bokehy tworzyły tło, a tym razem są na pierwszym planie. Wystarczy, że osoba robiąca zdjęcie przytrzyma lampki tuż przed obiektywem. Im dłuższe lampki tym większą będzie mogli od siebie zachować odległość (pomiędzy osobą pozującą, a fotografującą) i tym magiczniejsze możecie uzyskać efekty 😉

Aplikacje do tworzenia bokehów
Aby uzyskać bokehy potrzebujemy dobrego sprzętu. Niestety telefonem będzie nam bardzo ciężko uzyskać taki efekt. Dlatego możemy spróbować stworzyć efekt bokeh za pomocą aplikacji.
Pokażę Wam, jak można uzyskać efekt bokeh za pomocą aplikacji Real Bokeh (płatna), PicsArt (darmowa) oraz Nebi-Film Photo (płatna).
Bokehy utworzone w aplikacji Real Bokeh Bokehy w kształcie serduszek utworzone w aplikacji Real Bokeh Filtr bokeh BH1 z aplikacji Nebi- Film Photo Filtr bokeh BH10 z aplikacji Nebi – Film Photo Bokehy naklejone w aplikacji PicsArt Bokehy utworzone naturalnie za pomocą aparatu f/1.7
Oczywiście w każdej z aplikacji można dostosowywać bokehy przejrzystością, odcieniem i edytować na różne sposoby. Powyżej pokazane jest przykładowe zastosowanie 😉
Jeśli spodobał Ci się wpis i był dla Ciebie przydatny, to koniecznie kliknij serduszko, bądź zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło 😉
