W Polsce kobiety, które zachodzą w ciążę, przechodzą przez całą serię regularnych badań. Chyba nigdy tak nie będziemy dokładnie przebadane, jak właśnie w błogosławionym stanie. Badania uzależnione są od tygodnia ciąży, w którym obecnie jesteśmy. Poniżej przedstawię listę najważniejszych z nich!
Badania w pierwszym trymestrze!
- Test ciążowy – to już pierwsze badanie, które przeprowadzasz sama. Możesz go wykonać już czternaście dni po zapłodnieniu ( w czasie spodziewanej miesiączki ). Pozytywny wynik testu ( dwie kreski ) lub wczesne objawy, tj. opóźnienie miesiączki, zmęczenie, senność, nadwrażliwość piersi, zmienność nastrojów to znak, że w Twoim organizmie mogły nastąpić zmiany 😉
- USG – to badanie ultrasonograficzne, które przeprowadza lekarz ginekolog w celu potwierdzenia ciąży i wykluczenia ciąży pozamacicznej. Pierwsza wizyta u lekarza powinna odbyć się nie później niż w 10 tygodniu ciąży. Pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży ważne jest, aby zmierzyć przezierność fałdu karkowego płodu (grubości warstwy płynu na tylnej stronie szyi ). Jeśli jest ona większa, może występować ryzyko zespołu Downa. Masz prawo zapytać się lekarza o wyniki tego badania!
- Badania ogólne – waga, pomiar tętna (wysokie ciśnienie krwi może być przyczyną stanu przeciwrzucawkowego, stanowiąc zagrożenie dla Ciebie i maluszka ).
- Grupa krwi i Rh – pozwoli Ci dowiedzieć się, czy należysz do tej wyjątkowej grupy pozbawionej czynnika Rh. O konflikcie serologicznym możesz przeczytać tutaj!
- Morfologia krwi i badanie moczu – przygotuj się na to, że będziesz dość często kłuta i będziesz musiała nosić pojemniczek z moczem 😉 Badania te pozwalają na wykluczenie przeróżnych chorób, jak i bakterii czy wirusów.
- Cytologia – polega na pobraniu próbki komórek z szyjki macicy w celu wykluczenia jakichkolwiek problemów.
- HIV– jeśli wykryto u Ciebie HIV, to ryzyko przekazania go dziecku jest na poziomie 15-30% (dla kobiet w Europie) [źródło]. Możesz to ryzyko jeszcze bardziej zmniejszyć, przyjmując leki retrowirusowe.
- HCV – wirusowe zapalenie wątroby typu C.
- Toksoplazmoza – to choroba, którą wywołują pasożyty będące w surowym mięsie i w kocich lub psich (rzadko) odchodach. Choroba ta może spowodować uszkodzenie mózgu i wzroku u dziecka lub nawet poronienie. Przede wszystkim nie jedz surowego mięsa, nie jedz niemytych owoców lub warzyw i zakładaj rękawiczki, sprzątając kuwetę lub „grzebiąc” w ogródku!
- Stężenie glukozy we krwi na czczo

Badania w drugim trymestrze!
- Morfologia krwi i badanie moczu – j.w.
- Badania ogólne – waga, ciśnienie.
- USG – lekarz przeprowadza je, sprawdzając, czy u Twojego maluszka wszystko rozwija się prawidłowo.
- Badanie stężenia glukozy we krwi – Moje ulubione badanie! 😉 Ale niestety nie każda kobieta ciężarna je lubi. Polega na wypiciu 75g rozpuszczonej glukozy. Wyniki są mierzone na czczo, po 1 godzinie po wypiciu i po 2 godzinach. Cały ten czas spędzisz w laboratorium. Więc możesz wziąć ze sobą książkę 😉 Niestety taka ilość cukru może spowodować mdłości i wymioty. A niektórym baardzo smakuje (mniam 😉 ) Badanie to ma na celu wykluczenie cukrzycy ciążowej.
- Przeciwciała anty-Rh – w przypadku gdy masz grupę krwi z Rh (-)
Badania w trzecim trymestrze!
- Morfologia krwi i badanie moczu
- Badania ogólne – waga, ciśnienie.
- USG – j.w.
- Antygen HBS – badanie wykonywane w celu wykrycia wirusa HBV odpowiadającego za wirusowe zapalenie wątroby typu B.
- GBS – badanie w kierunku paciorkowca grupy B, czyli streptokoki. Maluszek, który będzie chciał przyjść na świat w naturalny sposób w momencie, gdy pochwa jest zarażona paciorkowcem – może to być dla niego wtedy niekorzystne zdrowotnie. Kiedy GBS będzie miał pozytywny wynik, matka przed porodem otrzymuje dożylnie antybiotyk.
- HIV – w celu potwierdzenia i upewnienia się.
- KTG – jest to elektroniczne monitorowanie tętna dziecka. Na brzuchu zapinany jest specjalny pas, a monitorze możemy zobaczyć i usłyszeć tętno. Możemy także pozyskać informacje na temat skurczów macicy, co może świadczyć o zbliżającym się porodzie.

Wszystkie te badania zostaną przeprowadzone lub zlecone przez lekarza ginekologa. Ale pamiętaj też o wizycie u stomatologa! Najważniejsze są regularne wizyty. Twój maluszek do rozwoju potrzebuje wapnia, więc jeśli nie dostarczysz go do swojego organizmu poprzez odpowiednią suplementację lub pokarm, będzie on pobierał go z Twoich kości.
W pierwszej ciąży byłam tylko raz u dentysty. Kiedy urodziłam i nadszedł moment na wizytę, okazało się, że mój co drugi ząb ucierpiał ( także jak podjadasz w nocy słodycze, to pamiętaj o higienie jamy ustnej 😉 ). W drugiej ciąży już miałam częstsze wizyty i dbałam o zęby w zwiększonej mocy! A także spożywałam więcej produktów mlecznych. Rezultat był! 😉
Jeśli spodobał Ci się artykuł kliknij serduszko! Jeśli masz jakieś pytania lub swoje spostrzeżenia na dany temat, zapraszam do konwersacji poniżej w komentarzu!
