Wyprawka to lista najpotrzebniejszych rzeczy dla Twojego maluszka. Tworzenie jej to najprzyjemniejszy moment, ale też największy wydatek. Jednak aby być gotowym na wszystko, musimy zaopatrzyć się w te najważniejsze akcesoria! Poniżej znajdziesz listę oraz opisy, a także moje wybory. Mam nadzieję, że pomoże Ci to w podjęciu decyzji!
Lista ”must have” dla Twojego dziecka w domu!
Ubranka
Kupowanie ubranek to zawsze najprzyjemniejsza sprawa w ciąży 😉 Jest tyle wspaniałości, że czasem popadamy w zakupowy szał! Jednak dzieciątko szybko wyrasta, więc nie ma co przesadzać! Po 3-4 sztuki z każdej kategorii wystarczą na start, w razie potrzeby dokupisz na bieżąco! A po za tym odwiedzi Cię siostra, sąsiadka, ciocia i na pewno przyniesie ubranka 😉 Nie wiesz dokładnie, jakie dziecko będzie duże. Przeważnie kupujemy ubranka w rozmiarze 62. Jednak jeśli lekarz podpowie Ci, że dziecko jest małe, to przyda się kilka sztuk w rozmiarze 56.
-
kombinezon
Kombinezon dla dziecka to obowiązkowe ubranko przy wyjściu ze szpitala. Oczywiście w okresie jesienno-zimowym! Najbezpieczniej kupić rozmiar 62. Jak będzie trochę za duży to nic, do domku dojedziecie 😉 A bez kombinezonu z niektórych szpitali Cię po prostu nie wypuszczą!
-
łapki niedrapki
Malusienkie „rękawiczki” mogą czasem uratować nam życie. Bobaski czasem lubią drapać się po buźce swoimi tyciusimi paluszkami z jakże ostrymi pazurkami 😉 Jednakże zdania na temat łapek są podzielone. Niektórzy twierdzą, że nie są zalecane ze względu na to, że dziecko powinno poznawać swoje ciało.
-
czapeczka
W pierwszych dniach życia warto zakładać czapeczkę, żeby chronić tę malutką główkę przed utratą ciepła, zwłaszcza po kąpieli. Jeśli masz w domu ciepło, to wcale nikt Cię do tego nie zmusza. Ale noworodkom zdecydowanie lepiej się śpi w niższych temperaturach. Poza tym, czeka Was również pierwszy spacerek bądź werandowanie, dlatego kilka czapeczek nie zaszkodzi!
Pielęgnacja ciała
-
zestaw do paznokci
Zapewnij bezpieczną pielęgnację…
Nic tak szybko nie rośnie jak te małe, słodkie paznokietki noworodka 😉 Dlatego zestaw na pewno się przyda. W pierwszych chwilach najwygodniejsze są cążki i pilniczek, natomiast później dobrze będzie się obcinało nożyczkami z zaokrągloną końcówką.
Pielęgnacja twarzy
-
krem ochronny na dwór
Przed wyjściem na dwór warto posmarować buźkę kremem chroniącym przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Krem nie zawiera barwników i środków konserwujących. Od początku używamy tego kremu i jak najbardziej polecam! Stosujemy go w okresie wiosennym oraz jesienno-zimowym i jeszcze nigdy nie wystąpiła reakcja alergiczna u naszego dziecka. Produkt dostępny w sieci Rossmann.
-
krem przeciwsłoneczny
W okresie wiosna- lato warto zacząć używać kremu przeciwsłonecznemu 50+. Krem jest bezzapachowy i wodoodporny oraz posiada wysoką ochronę dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Produkt dostępny w sieci Rossmann.
Pielęgnacja włosów
-
szczotka do włosów
Szczotka do włosów przyda się z pewnością zarówno do czesania włosków, jak i do masażu skóry głowy. Wykonana jest z naturalnego koziego włosia. W późniejszym etapie niezbędny będzie mały grzebyczek.
Kąpiel
-
wanienka
Wanienka to przedmiot, bez którego się nie obejdzie. Dostępne są w rozmiarach od około 80cm do 102cm. Polecam kupić największą wanienkę. Wiem, że mamy mało miejsca w domach, ale jednak kupienie dużej wanienki jest bardziej oszczędne. Nasze dzieci rosną w niesamowitym tempie, więc nie ma co się zastanawiać. Osobiście posiadamy największą i nasze dziecko, mając dwa lata, nadal się w niej kąpie. Dla maluszków dostępne są również specjalne siedzonka do wanienki lub gąbkowe maty, które ułatwiają trzymanie dziecka.
-
stojak do wanienki
Spraw sobie wygodę podczas kąpieli…
Stojak umożliwia rodzicom wygodną i bezpieczną pozycję podczas kąpieli niemowlęcia. Przeważnie jest to metalowy stojak, który po kąpieli można złożyć i schować, tak aby nie zajmował dużo miejsca. Osobiście nie używaliśmy takiego stojaka i nasza wanienka stała raczej na podłodze, ale nieraz nas plecy bolały 😉
-
płyn do kąpieli
Pielęgnacja od pierwszych dni…
Jeśli chodzi o płyn, to polecam jak najbardziej delikatny, tak aby uniknąć jakiegokolwiek uczulenia. Dla naszego dziecka stosowaliśmy emulsję do kąpieli firmy Oilatum, z której jesteśmy bardzo zadowoleni. Emulsja tworzy warstwę ochronną, łagodząc i zmiękczając skórę. Nawet po kąpieli używaliśmy ten produkt do smarowania noworodka, zamiast specjalnych oliwek.
-
termometr do wody
Termometr to niezbędnik każdego rodzica podczas kąpania dziecka w pierwszych miesiącach życia. Woda powinna osiągać temperaturę 37 stopni, dlatego powinniśmy tego dokładnie pilnować!
-
ręcznik kąpielowy z kapturkiem
Po kąpieli maluszka trzeba dobrze otulić i osuszyć ciałko we wszystkich fałdeczkach 😉 Najbardziej przyda się ręcznik z kapturem i znów polecam zakup większego ręcznika. Ręczniki są w rozmiarach już od około 76 x 76 cm do 100 x 100 cm. Przy pierwszym dziecku kupiliśmy mniejszy rozmiar ze względu na cenę i to był błąd, ponieważ już przy 1,5 rocznym dziecku ręcznik jest nieużyteczny. Po prostu jest za mały! Dobrze, gdyby ręczniki była dwa, ponieważ niemowlaki najchętniej robią siku i kupkę po kąpieli 😉
Przewijanie
-
przewijak i prześcieradełko
Przewijak to idealne miejsce na przebranie dziecka. Najlepsze takie, które nakładamy na łóżeczko, ponieważ zajmują najmniej miejsca. Ze względu na to, że przewijaki wykonane są z nieprzemakalnego materiału – są zimne. Dlatego warto również dokupić prześcieradełko na przewijak, bądź podkłady higieniczne, które w każdej chwili można zwinąć i wyrzucić.
Jeśli masz dużo miejsca w sypialni możesz zakupić specjalną komodę do przewijania, która ma również miejsce (półki, szuflady) na niezbędne rzeczy.
-
krem na odparzenia
Najbardziej uniwersalny krem to Sudocrem. Sprawdził się u nas lecz bardziej przy starszym dziecku, ponieważ konsystencja sudokremu jest oporna na mycie, wiec wraz z nim usuwaliśmy także naskórek. Można używać również Bepanthen, który jest dość drogi w porównaniu do ilości ale przyda się mamie, jaki i dziecku na odparzenia. Konsystencja maści jest bardziej oleista, więc wchłania się w skórę i nie ma problemu przy myciu. Dostępny jest również Linomag, który jest bardzo tłusty i żółty, przez co zostawia plamy na ubrankach.
-
chusteczki nawilżane
Podobno im tańsze, tym lepsze 😉 Niestety z chusteczkami bywa różnie, ponieważ nasze maluszki często mają po nich zaczerwienioną skórę i wyskakują krostki. Dlatego nie kupujcie na start mega dużych ilości, bo może się okazać, że dzieciaczki mają na nie uczulenie. Osobiście polecam chusteczki Dada dostępne w sieci Biedronka. Najlepsze i najtańsze. A w przypadku uczulenia najlepiej przemywać niemowlaczka wacikiem i przegotowaną letnią wodą!
-
pampersy rozmiar 1
Pampersy to również temat tabu. Są różne firmy i dzieci różnie na nie reagują. Przy naszym dziecku na początku mieliśmy pampersy firmy Pampers, później przeskoczyliśmy na pampersy firmy Dada. Żadne z nich nie spowodowały uczulenia, ale każdy niemowlak jest inny. Pampersy oczywiście kupujemy w rozmiarze 1 dla noworodków od 2 do 5 kg. Ilość? Oj troszkę tego zejdzie ale na początku nie ma co szaleć, ze względu na reakcję maluszka oraz na fakt, że dzieci przybierają na wadzę więc z pewnością szybko przeskoczysz na rozmiar 2 dla noworodków od 3 do 6 kg! Pampersy dostępne w sieci Biedronka.
Artykuły higieniczne
-
waciki/płatki higieniczne
Waciki będą Ci niezbędne do przemywania oczek i całej buźki maluszka. Do tego typu czynności najlepsza jest przegotowana letnia woda, żadnych preparatów. Waciki mogą być zwykłe, takie jak używamy do zmywania makijażu, nie ma co przepłacać i wybierać specjalnych dla dzieci! Dostępne w drogerii Rossmann.
-
patyczki higieniczne
Taka sama sytuacja, jeśli chodzi o patyczki higieniczne. Mogą to być zwykłe, takie, jakich my używamy, ponieważ patyczki będą Ci potrzebne tylko do przemywania pępuszka. Dostępne w drogerii Rossmann.
-
podkłady higieniczne
Podkłady możesz używać na przewijak (o czym pisałam wyżej), ale także na łóżeczko pod prześcieradełko. Będą one chronić materac przed przemoczeniem. Osobiście używamy podkłady Protectiva Baby 45 x 60 cm, ale są również dostępne większe rozmiary. Dzięki nim, po przemoczeniu przez dziecko materac jest suchy, a podkład możemy po prostu wyrzucić.
Zdrowie noworodka
-
witamina D3
Witamina, która podawana jest w pierwszych dniach życia u niemowląt. Pomaga w prawidłowym wchłanianiu wapnia i fosforu, przyczyniając się do prawidłowego rozwoju i mineralizacji kości. Witamina jest w postaci kropli z bardzo wygodną pompką, co zdecydowanie ułatwia jej podawanie.
-
woda morska
Woda morska do noska w aerozolu dla niemowląt i dzieci stosowana jest w celu utrzymania prawidłowej higieny. Aerozol skutecznie oczyszcza i udrażnia nosek niemowlaka.
-
octenisept
Octenisept służy m.in. do odkażania ran. Większość z nas posiada już go w domu, stosując go przy drobnych skaleczeniach. Dla dziecka będzie on potrzebny przy pielęgnacji pępuszka! Dzięki rozpylającemu dozownikowi łatwo się go stosuje.
-
aspirator do noska
Są różne opinie, co do sposobów wyciągania wydzieliny z noska. Jedni rodzice boją się stosowania tych podłączanych do odkurzacza, a inni nie chcą się męczyć tzw. gruszką. My od samego początku używamy Katarka, którego podłączamy do odkurzacza. Zdecydowanie jest on bezpieczny oraz skutecznie i przede wszystkim szybko możemy pozbyć się uciążliwej wydzieliny. Zdecydowanie polecam! Nasz synek początkowo się bał (ale chyba bardziej dźwięku odkurzacza), a teraz jak tylko coś mu przeszkadza w nosku, to sam przychodzi i pokazuje, żeby mu wyciągnąć, bez żadnego płaczu. Dziecko musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji!
-
termometr bezdotykowy
Termometr bezdotykowy to najlepszy sprzęt do mierzenia temperatury u dziecka. Szybko i sprawnie możemy określić temperaturę ciała, jak i przedmiotów. W zależności od wysokości temperatury wyświetlacz podświetla się na kolor zielony, pomarańczowy lub czerwony. Wyłącza się samoczynnie po 30 sekundach, co też jest bardzo wygodne! Osobiście mamy właśnie taki model i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni 😉
Smoczki i karmienie
-
smoczek
Smoczek dla maluszka musi być obowiązkowo! Choć nie wszystkie dzieci chcą je ssać, ale tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć 😉 Najlepiej zabezpieczyć się w dwa smoczki, bo w całym tym zamieszaniu lubią się po prostu gubić 😉 Osobiście używamy uspokajające smoczki firmy Lovi. Od początku przypadły do gustu nam, jak i synkowi. Mają piękną, różnorodną kolorystykę oraz grafikę i występują w trzech kategoriach. Od 0-3 miesięcy, 3-6 miesięcy oraz 6-18 miesięcy. Na początku oczywiście wystarczy nam 0-3 miesiące!
-
zawieszki do smoczków
Dostępnych jest wiele rodzajów zawieszek do smoczków. Od plastikowych, przez drewniane do materiałowych. W zasadzie nie ma znaczenia jaki wybierzesz! Ważne, żeby spełniał swoją rolę i Tobie się podobał! My bardzo długo nie mieliśmy przy pierwszym dziecku zawieszki, jakoś nie myśleliśmy o tym 😉 Ale jak już dostaliśmy, to poprawił się nasz komfort, np. podczas jazdy samochodem. Jednak ciężko schylać się i szukać pod siedzeniami smoczka, kiedy dziecko nagle go sobie wypluje 😉
-
butelki antykolkowe
Zobacz inną ofertę kolorystyczną…
Butelkę zawsze musimy kupić na wszelki wypadek. Nie wiemy, czy nasze dziecko zechcę pić mleko matki, dlatego warto mieć co najmniej dwie. Jedną na pewno wykorzystamy, ponieważ dziecko też pije wodę! Jest mnóstwo butelek i rodzajów (kształtów) smoczków. Teraz już praktycznie każda jest antykolkowa, ma systemy odpowietrzania, zapobiega kolkom, a smoczki mają kształt zbliżony do piersi. Musimy jednak zaryzykować i wybrać jakąś. Nasze dziecko od urodzenia piło z najprostszej butelki firmy Babyono. Nie mieliśmy z nią żadnych problemów i używaliśmy butelki tej firmy do 2 roku życia.
-
mycie butelek
Po każdym wypiciu przez niemowlaka mleka, butelkę trzeba umyć. Pomocne są w tym specjalne szczotki.
Dostępne są również bezpieczne preparaty do mycia butelek, a także akcesoria, tj. suszarki do butelek i smoczków oraz sterylizatory. Jednak moim zdaniem to nie są produkty, które musisz mieć, bo bez tego też sobie poradzisz 😉
-
podgrzewacz
Podgrzewacz przydaje się, kiedy karmisz butelką. Wtedy dobrze jest szybko podgrzać mleko, zwłaszcza w nocy, kiedy taki sprzęt możesz mieć w sypialni.
Jednak to też nie jest produkt, który musisz mieć obowiązkowo! Przy pierwszym dziecku kupiliśmy tańszy podgrzewacz za około 80 zł. Generalnie teraz wiemy, że nie warto! Czas oczekiwania na osiągnięcie danej temperatury był długi, a dziecko z niecierpliwości coraz mocniej płakało. Szybciej ugotuje Ci się woda w czajniku elektrycznym, niż w tanim podgrzewaczu 😉 Ale spotkałam się również z podgrzewaczem w galerii handlowej, który w zdecydowanie szybszym tempie podgrzewał wodę. Dlatego jeśli już się decydujemy, to polecam jednak wybrać ten droższy i lepszy.
Tekstylia
-
pościel i kołdra
Pościele i kołdry mają różne wymiary w zależności, gdzie kupujesz. Mogą mieć wymiary 100 x 135cm, 60 x 120 cm lub zupełnie inne. Dlatego zwróć na to uwagę! Na rynku są również dostępne kołdry z wypełnieniem, lecz nigdy takiej nie miałam, więc wstrzymuję się z opinią 😉 Jeśli chodzi o ilość, to z pewnością przydadzą się dwa komplety pościeli. Jednak w pierwszych dniach Twój noworodek na pewno nie będzie spał pod kołdrą 😉 Najlepsze miejsce będzie w rożku dopóki nie podrośnie. Dlatego zakup kołdry, czy drugiego kompletu pościeli możesz przełożyć na później. Kołdrę i poduszkę zakupiliśmy w Ikei i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni!
-
prześcieradło
Prześcieradło jak najbardziej się przyda i to najlepiej z gumką. Dwa lub trzy obowiązkowo!
-
rożek
Rożek to również pozycja z listy ”must have”. W pierwszych dniach noworodek uwielbia być ciasno owinięty, lubi mieć ciepło i przede wszystkim rodzic może bezpiecznie złapać i trzymać dziecko.
-
pieluchy tetrowe i bawełniane
3 pieluchy bawełniane tzw. otulacze i 3 tetrowe na start zdecydowanie wystarczą! Pieluszki przede wszystkim potrzebne będą podczas spania, przy odbijaniu dziecka po jedzeniu, przy ulewaniu się, czy np. podczas kąpieli (gdzie na spód wanienki możesz rozłożyć pieluszkę, aby nie było niemowlaczkowi zimno i nie ślizgało się).
-
kocyk cienki i gruby
Kocyk cienki przyda się latem i w cieplejsze dni, a gruby w zimę i dni chłodniejsze. Dlatego w zależności od pory roku, w której maluszek się urodzi możesz dobrać odpowiedni.
Chemia
Wyprawka dla dziecka to także artykuły chemiczne. Ubranka i wszystkie nowo zakupione tekstylia przed pierwszym użyciem należy wyprać. Dlatego polecam hipoalergiczny płyn i proszek firmy Lovela! Uwielbiam ten delikatny i dziecięcy zapach! Ubranka naszego synka pierzemy właśnie w tych proszkach od pierwszego do dzisiejszego dnia. Produkty te są bezpieczne dla skóry i nigdy nie wywołały żadnego uczulenia – oczywiście w naszym przypadku 😉
-
proszek do prania i płyn do płukania
Akcesoria
-
kokon niemowlęcy

Kokon to produkt, którego osobiście nie używaliśmy. Lecz po opublikowaniu wpisu wiele mam zasugerowało mi, że to właśnie to było dla nich „must have”. Dlatego musi tu być! Wydaje mi się, że jest to świetne miejsce dla maluszka w pierwszych jego dniach. A i przede wszystkim bezpieczne miejsce na sen.
-
łóżeczko/ materac
Łóżeczek jest na prawdę wiele do wyboru! Przeróżne kształty i kolorystyka, dzięki czemu możemy dobrać idealnie do sypialni czy naszych priorytetowych cech. Jakie wybrać? Bezpieczne i zgodne z normą. Standardowe rozmiary łóżeczka to 120 x 60 cm (wymiary wewnętrzne). Jeśli masz przestrzeń w sypialni to warto wybrać łóżeczko z szufladą, co pozwoli zaoszczędzić Ci troszkę miejsca. W szufladzie najlepiej przechowuje się zapasowe paczki pampersów, chusteczek czy innych podręcznych rzeczy 😉 Jeśli chodzi o materac, to polecam taki, który w swoich warstwach ma piankę- kokos- piankę. Używamy takiego już dwa lata i nic się z nim nie dzieje, nie odkształca się i nie niszczy. Na rynku dostępne są również inne rodzaje, m.in. gryczano- kokosowe, jednak słyszałam wiele opinii, że w materacach, gdzie występuje gryka, mogą pojawić się robaki. Nie chciałabym tego doświadczyć 😉
-
kosz mojżesza

Kosz mojżesza to kolejny produkt polecany przez mamy! Przytulny, bezpieczny, łatwy do przeniesienia. Zawsze możesz mieć maluszka blisko siebie. A przy tym wygląda cudownie!
-
karuzelka
Karuzelka to bardzo przydatny wynalazek 😉 Potrafi zaciekawić dziecko, uspokoić i nawet posłużyć jako nocna lampka. I znów mamy wiele propozycji karuzelek dla dzieci. Od drewnianych, przez materiałowe, wykonane własnoręcznie, po elektroniczne. Ostatnio bardzo modne są te najprostsze, drewniane z filcowymi lub materiałowymi ozdobami, np. chmurkami. Przepiękna ozdoba! Jednak takie wielofunkcyjne są bardziej przydatne. Potrafią zainteresować ruszającymi się misiami, grają melodie, kołysanki, mogą wyświetlać obrazki bądź gwiazdki na ścianie i służyć jako nocna lampka z delikatnym światłem. Wybór należy do Was!
-
niania elektroniczna
Przyrząd ten nie jest konieczny, ponieważ i bez niego można sobie poradzić. Natomiast bardzo ułatwia i usprawnia codzienne życie. Możemy położyć maluszka do snu, a sami spokojnie wyjść do sąsiadki o piętro niżej lub spędzić miło wieczór z gośćmi w innym pokoju nie martwiąc się, że nie usłyszymy, kiedy dziecko się obudzi. Oprócz tego, że mają mnóstwo funkcji i urozmaiceń, to nianie elektroniczne dostępne są w różnych formach.
Mogą być z kamerką, gdzie obraz mamy na swoim telefonie, lecz konieczne jest do tego połączenie wi-fi i koniecznie musi to być dobre połączenie!
Z ekranem, gdzie nie potrzebujemy już swojego telefonu do wyświetlania obrazu, ani połączenia z internetem. Te urządzenia jednak maja swoją cenę.
Oraz nianie cyfrowe, które połączone są ze sobą na zasadzie radia. Jednak nie pozwalają nam one wyświetlić obrazu.
-
wózek
Wybierz model idealny dla Twojego dziecka…
Wózek to już kwestia własnego gustu. Na rynku jest wiele firm godnych polecenia. Każdy z nas ma już gdzieś w głowie wyobrażenie, w jakim stylu powinien być. Dostępne są wózki 3 w 1, gdzie na jednym stelażu możemy zamontować nosidełko, gondolę i spacerówkę. Ale również wózki 2 w 1 zawierające tylko gondolę i spacerówkę, które mają możliwość dopięcia do swojego stelaża nosidełko innej firmy za pomocą adapterów. My zdecydowaliśmy się właśnie na taki wózek (z firmy Baby Design). Wózek jest stabilny i trwały, nadaje się zarówno do miasta, jak i na wiejskie tereny, stelaż jest łatwy do złożenia, co było naszym głównym priorytetem przy wyborze wózka. Wiele jednak osób wybiera tylko stelaż z gondolą, a kiedy przyjdzie na to czas wybierają spacerówkę. Taką, która jest mała, lekka, łatwo się składa, żeby z łatwością zmieściła się do bagażnika i całego nie zajmowała oraz żeby mama poradziła sobie z nią bez większego problemu 😉
-
nosidełko
Nosidełko to kolejna pozycja z listy must have! Bez nosidełka nie wyjdziemy ze szpitala. Na początku jest bardzo przydatne, bo dziecko z łatwością możemy przenieść z auta, np. do lekarza, czy na zakupy. Nosidełko w aucie zabezpieczamy za pomocą pasa, natomiast do stelaża albo pasuje, albo dopinamy za pomocą specjalnych adapterów. Osobiście wybraliśmy nosidełko firmy Maxi-Cosi, których produkty są jedne z najbezpieczniejszych i najbardziej polecanych. Nosidełko to przeznaczone jest dla dziecka od 0-13 kg.
-
fotelik samochodowy
Fotelik samochodowy, to zdecydowanie pozycja, która nie jest priorytetem w pierwszych dniach, lecz chciałabym o nim wspomnieć. Wybierając fotelik musimy zwrócić uwagę do ilu kilogramów dziecka chcemy, aby nam fotelik służył. My zdecydowaliśmy się na fotelik Maxi-Cosi – Axissfix plus, który jest idealny dla dzieci od 0 do 18 kg. Stwierdziliśmy, że zanim nasze dziecko osiągnie taką wagę, to pojawi się kolejny członek rodziny, a synek będzie już mógł jeździć na przednim siedzeniu (w foteliku oczywiście) 😉 Ten fotelik ma możliwość zamontowania tylko na tylnym siedzeniu na ISOFIX oraz pas Top Tether, który z reguły pojawia się w bagażniku na drugiej stronie siedzenia i może go nie być w starszych autach (dlatego warto to najpierw sprawdzić)! W foteliku można jeździć tyłem jak i przodem do kierunku jazdy. I co najważniejsze siedzisko obracane jest o 360 stopni, co znacznie ułatwia włożenie i zabezpieczenie dziecka w foteliku! Naprawdę jest to bardzo wygodne!
Mam nadzieję, że o niczym ważnym nie zapomniałam! I że ta lista poprawi Waszą organizację i pomoże w wyborze poszczególnych akcesoriów tak, aby Wasza wyprawka była kompletna.
A jeśli jest jeszcze coś, co ominęłam, a Wam uratowało życie lub coś, co według Was na mojej liście jest kompletnie nieprzydatne to piszcie w komentarzach! A może polecacie jakieś sprawdzone i dobre marki? Dajcie koniecznie znać! My mamy musimy sobie pomagać, a zwłaszcza tym, które pierwszy raz się z tym spotykają!
Jeśli spodobał Ci się artykuł, kliknij serduszko! Będzie mi bardzo miło 😉

Tak z medycznej strony, lapki niedrapki nie sa zalecane. Tak samo kwestia emolientow do kapieli- jesli dziecko nie ma problemow ze skora wystarczy woda 😉 pościel- najbezpieczniejsze sa do spania spiworki. No i wiadomo, bez poduszki! A co do octaniseptu, kwestia dyskusyjna, wg najnowszych wytycznych pielegnacja pepka tylko woda plus dokladne osuszenie
Szczerze mówiąc nie miałam pojęcia o tych łapkach. Chętnie dowiem się czegoś więcej na ten temat, jak i na temat pielęgnacji pępuszka wg nowych wytycznych. Muszę poczytać, a może mogłabyś polecić jakieś źródła? Woda jak najbardziej wystarczy do kąpieli, tylko też wysusza skórę. Dodatek emolientów nawilża ją i już wtedy nawet nie są potrzebne żadne inne kremy do pielęgnacji.
Smoczki jako must have? Raczej polecane jest ich unikanie. Zaburzają odruch ssania i mogą powodować wady zgryzu i wiele innych.
Poza tym, co do butelek – mogą się przydać, oczywiście, również do podania dziecku odciągniętego pokarmu, ale jeśli niemowlę jest karmione tylko piersią to nie powinno podawać mu się dodatkowo wody. Kobiecy pokarm zapewnia dziecku wszystko, czego potrzebuje.
Kołdry i poduszki tez najlepiej odłożyć na długo, bo są szkodliwe i niebezpieczne dla niemowląt. Lepiej zastąpić je śpiworkiem lub rożkiem.
Rozumiem, że smoczki mogą być niepolecane lecz uważam, że jednak są must have 😉 Każde dziecko jest inne i lepiej zawsze mieć w zapasie, niż patrzeć na płaczące dziecko 😉 Teoria teorią, a praktyka praktyką.
Z butelką jest tak samo, ponieważ nie jesteśmy wstanie przewidzieć, czy nasze dziecko będzie chciało pić mleko matki. Wracasz do domu, jesteś z maluszkiem sama, dziecko nie chce pić z piersi, płacze! I co teraz? No pewnie, że jest głodne i jedynym rozwiązaniem jest mleko modyfikowane. Bez własnego doświadczenia nie śmiałabym tworzyć takiej listy 😉
Jeśli chodzi o kołdrę również pisałam, że możemy ten zakup odłożyć na później. W pierwszych dniach, czy miesiącach dzieciątko śpi w rożku lub w kokonie (który bardzo wiele mam poleca)!
Witam. Odnośnie nosidełka to najważniejsze, żeby pasowało do naszego samochodu 🙂 Aby było bezpieczne ważne aby mieć je z pewnego źródła, czyli albo kupić, albo mieć od rodziny lub znajomych. Niemowlaki wozimy tyłem do kierunku jazdy. Bardzo polecam bezpłatne warsztaty Bezpieczny Maluch.
Myślę, że w tej chwili większość nosidełek jest tak zaprojektowanych, że pasują do każdego samochodu. Dla osób, które nie miały wcześniej styczności z rodzicielstwem, instrukcja zamieszczona jest przy nosidełku 😉 I zgadzam się! Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Pozdrawiam serdecznie ;*